0850 304 59 96 bilgi@okutanakademi.com

Hızlı Okuma Nedir?

hızlı okuma nedir?

Okuma İşlevi

Hızlı okuma tanırımı yapmadan önce okuma işlevinin nasıl gerçekleştiğine bir göz atalım. Okuma işlevi beynin bir çok bölgesinin katılımıyla gerçekleştirilen kollektif bir işlemdir. Kelimeler binlerce piksel parçaları olarak gözümüz aracılığıyla beynimize iletilir, pikseller birleştirilerek kelimeler birer sembol haline getirilir, daha sonra bu semboller sese çevrilir, zihnimizde önceden öğrenilmiş ses ve sembollerle karşılaştırma işlemi yapılarak, kelimeler tanınmış ve anlamlandırılmış olur. Dolayısıyla bizler okurken kitap üzerindeki kelimeyle, önceden öğrendiğimiz ve zihnimizde olan kelimelerin, ses ve sembol karşılıklarını eşleştirerek okuyoruz ve anlıyoruz. İlaç Reçetesi okuduğunuzu düşünün orada ki bir çok kelimeyi ilk kez okuyorsunuz ve okumakta zorlanıyorsunuz hatta hecelemek zorunda kalıyorsunuz. Çünkü o kelimeyi hayatınızda ilk kez görüyorsunuz, sizde ne bir sembol karşılığı, nede ses karşılığı var, aynı reçeteyi tekrar tekrar okumaya başladığınızda, her seferinde daha rahat okuduğunuzu göreceksiniz. Çünkü kelimeler sembol ve ses olarak zihninize yerleşmeye başlayacak, okumakta zorlandığınız kelimeleri fotoğraf ve ses olarak bir bakışta tanımaya başlayacaksınız.

hızlı okuma

Hızlı Okuma Nedir?

Hızlı okuma; Göz ve beyin kapasitesini maksimum seviyede kullanarak oluşturulan algılama disiplinidir, bellirli egzersizler neticesinde göze yeni alışkanlıklar kazandırılarak, gözün, beyne veri gönderme hızı arttırılır, dolayısıyla kişi eskisine oranla daha kısa sürede daha fazla kelime okuma imkanı bulur. Bu yeni okuma alışkanlığında kişi zihin sesinden bağımsız, kelimeleri tek tek değil de bloklar halinde görmeye başlar, gözleri satırlar üzerinde durmadan ve sekmeden ilerler. Eskisine göre daha hızlı, dışardaki etkenlerden daha az etkilenerek ve daha iyi anlayarak okuma gerçekleştirilmiş olur. Burada daha iyi anlayarak okuma kısmı okuma eylemindeki hız olarak niceliğinden çok niteliğidir yani hem okuma hızını arttırıp hem de kavrama (anlama) düzeyinin arttırmak amaçlanmaktadır.

Herkes hızlı okuma becerisi kazanabilir!

Hızlı okuma becerisi edinmek; dikkat ve konsantrasyon seviyemizi üst düzeyde tutup, beyin ve göz egzersizleri yaparak görme ve kavrama kapasitesini arttırmaktır.

Okutan Akademi Online Hızlı Okuma Kursu internet bağlantısının olduğu heryerde katılabileceğiniz size zamandan tasarruf sağlayan evinizdeki rahatlığı bozmadan katılabileceğiniz ideal bir kişisel gelişim platformudur.