0850 304 59 96 bilgi@okutanakademi.com

Hepimiz her hafta birşeyler okuyarak saatlerimizi harcarız. Sorumluluklarımız ve diğer yapmamız gereken aktiviteler bazı zamanlarda bu aktiviteyi sürdürebilmemizi oldukça zora sokmaktadır. Peki ya okuma miktarı ve okuduğunuzu anlama kalitesinden ödün vermeden bu aktiviteniz için harcadığınız zamanı kısaltabiliyor olsaydınız? Ya da okuduğunuz yazıları hafızanızda yer etmiş şekilde daha sonra daha iyi hatırlayabiliyor olsaydınız? Tüm bunlar hızlı okuma teknikleri ile kolayca başarılabilir. Sistematize edilmiş bir dizi teknik ve beceri kazanmayı amaçlamış hızlı okuma yöntemleri, çok daha yetenekli bir okuyucu haline gelmenize yardımcı olabilir. Ayrıca sınavlara hazırlanan öğrencileri ele aldığımızda, sınava hazırlanırken daha kısa sürede daha çok şeyi kavradıklarını, sınav esnasında ise sınav sorularını daha hızlı okuyup anladıklarını bir düşünecek olsak bile hızlı okumanın ne kadar önemli bir beceri olduğunu anlamamıza yetecektir.

Bir araştırmaya göre, genel nüfus için metinleri kavrayabilme yetenekleri hesaba katıldığında ortalama okuma hızı, dakikada 120 kelime civarındadır. Halkın sadece %1’ini oluşturan üst düzey okuyucularda ise bu hız dakikada 400 kelimeyi buluyor fakat bunun üzerine çıkamıyor.

Hızlı okuma yardımıyla, en hızlı okuyuculardan 7 – 8 kat daha hızlı okuyabilirsiniz. Bazı hızlı okuma kursları; ilk birkaç ders sonrasında dahi kursiyerlerinin okuma hızlarının 4 kat kadar artmasını sağlayabilmektedir! Bununla birlikte bu kursiyerler, etkin olmasına rağmen hızlı okuma tekniklerine henüz aşina değillerse bile büyük bir eksikliği kapattıklarını kolayca görebilmektedirler.

Çoğu insanın okuma alışkanlığı; hızlı okumanın tam zıttıdır. Bu yüzden hızlı okuma tekniklerine geçiç yapmaları oldukça zor olmaktadır. Bununla birlikte, bu tip okurların hızlı okuma tekniklerinin anlatıldığı ve okuma egzersizlerinin bolca yapıldığı bir kursa katılmalarını sağlayan şey hızlı okumanın faydalarını anlatan yazıları okumak olmuştur.