0850 304 59 96 bilgi@okutanakademi.com

Hızlı okumanın tanımını yapmadan önce, okuma işlevinin nasıl gerçekleştiğine bir göz atalım. Okuma işlevi beynin bir çok bölgesinin katılımıyla gerçekleştirilen kolektif bir işlemdir. Kelimeler binlerce piksel parçaları olarak gözümüz aracılığıyla beynimize iletilir, pikseller birleştirilerek kelimeler birer sembol haline getirilir, daha sonra bu sembollerin  ses karşılığı bulunur, en son anlam karşılaştırılması yapılarak okuma ve anlamlandırma işlemi tamamlanmış olur.  Dolayısıyla bizler okurken kitap üzerindeki kelimeyle, önceden öğrendiğimiz ve zihnimizde olan kelimelerin, ses, sembol ve anlam karşılaştırmasını yaparak okuyoruz ve anlıyoruz. İlaç Reçetesi okuduğunuzu düşünün orada ki bir çok kelimeyi ilk kez okuyorsunuz ve okumakta zorlanıyorsunuz hatta hecelemek zorunda kalıyorsunuz. Çünkü o kelimeyi hayatınızda ilk kez görüyorsunuz, sizde ne bir sembol karşılığı, ne ses karşılığı nede anlam karşılığı bulunmamaktadır. Aynı reçeteyi tekrar tekrar okumaya başladığınızda, her seferinde daha rahat okuduğunuzu göreceksiniz. Çünkü kelimeler sembol ve ses olarak zihninize yerleşmeye başlayacak, okumakta zorlandığınız kelimeleri fotoğraf ve ses olarak daha rahat tanımaya başlayacaksınız.

Hızlı okuma Nedir?

Hızlı okuma; Göz ve beyin kapasitesini maksimum seviyede kullanarak oluşturulan algılama disiplinidir, Göze ve algılama yeteneğinize uygulanan egzersizler neticesinde yeni bir okuma alışkanlığı  kazandırılarak, gözün, beyne veri gönderme hızı arttırılır, dolayısıyla kişi eskisine oranla daha kısa sürede daha fazla kelime okuma imkanı bulur.

Nasıl Hızlı Okunur?

Nasıl Göz ve beyne uygulanan egzersizler neticesinde göze yeni bir okuma alışkanlığı kazandırılır, yeni okuma alışkanlığında gözün, beyne veri gönderme hızı arttırılır ve daha hızlı algılama gerçekleşmeye başlar, dolayısıyla eskisine oranla daha kısa sürede daha fazla kelime okumak mümkün olur. Yeni okuma alışkanlığı, zihin sesinden büyük oranda bağımsız gerçekleşir. Kelimeler eski okuma alışkanlığında olduğu gibi tek tek değil bloklar halinde görülür. Gözler satırlar üzerinde daha az durma ve sekme hareketi yaparak akıcı bir şekilde ilerler. Beyne veri akışı hızlı olduğu için dışarıdaki etkenlerden daha az etkilenerek daha odaklı bir okuma gerçekleşir. Yüksek odakla ve hızlı bir şekilde okuma eylemi ile birlikte cümleler arasında daha rahat bütünlük kurulur, dolayısıyla okuyucu eskisine oranla okuduğu metnin örgüsünü daha rahat oluşturur ve daha iyi anlar. Rahat veri akışı sağlandığı için sıkılmadan ve dikkat dağılmadan uzun okumalar yapılabilir. Bütün bunlar okuyucunun okuma isteğini arttırır ve okuma alışkanlığının pekişmesini sağlar.

Eski okuma alışkanlığından kurtularak yeni bir okuma alışkanlığı kazanmak için, egzersizler yapmalısınız. Egzersiz yaparak, okuma hızınızı 1 ay gibi bir sürede 5- 6 kat arttırabilirsiniz. Beynin kelime işleme ve anlama kapasitesi çok yüksektir. Hızlı okumada ki maharet beyne olabildiğince çok veri gönderebilmektir. İnsan beyni dakikada yaklaşık 1000 kelimeyi algılayıp anlayabilmektedir. Fakat hızlı okumanızı engelleyen faktörler vardır, bunlara okuma frenleri denir, okuma frenleri okuyucunun okuma hızını çok yavaşlatmaktadır. Okuma frenlerinden egzersizler yaparak kurtulmak mümkündür. Hızlı okuma, siz egzersiz yaptıkça kendiliğinden gelişen bir öğrenme sürecidir. Hızlı okuma tekniklerini bilmek hızlı okumak için yeterli değildir. Hızlı okuma tekniklerini öğrendikten sonra en az 21 gün süre ile egzersiz yaparak bu teknikleri alışkanlığa dönüştürmelisiniz. Ancak Düzenli tekrarlanan davranışlar neticesinde, okuma frenlerinden kurtulabilir, yeni bir okuma alışkanlığı kazanabilir ve hayatınız boyunca hızlı okuma alışkanlığını sürdürebilirsiniz.

Egzersiz yapabileceğiniz, bir çok platform olduğu gibi, bunu size öğretmen desteğiyle birlikte online eğitim olarak sunan okutanakademi.com web sitesi bu konuda oldukça profesyonel bir sistem sunmakta, kursa gitmenize gerek kalmadan internetin olduğu her yerden, platformunuza ulaşabiliyor ve egzersizleri günün istediğiniz zamanında yapabiliyorsunuz. Ayrıca kurs süresince kurs öğretmeniniz gelişimizi takip ediyor, gerekli yönlendirmeleri yapıyor.