Hızlı okumanın tanımını yapmadan önce gerçekleştirdiğimiz okuma işlevinin nasıl gerçekleştiğine bir göz atalım. Okuma işlevi beynin bir çok bölgesinin katılımıyla gerçekleştirilen kollektif bir işlemdir. Kelimeler binlerce piksel parçaları olarak gözümüz aracılığıyla beynimize iletilir, pikseller birleştirilerek kelimeler birer sembol haline getirilir, daha sonra bu semboller sese çevrilir, zihnimizde önceden öğrenilmiş ses ve sembollerle karşılaştırma işlemi yapılarak, kelimeler tanınmış ve anlamlandırılmış olur. Dolayısıyla bizler okurken kitap üzerindeki kelimeyle, önceden öğrendiğimiz ve zihnimizde olan kelimelerin, ses ve sembol karşılıklarını eşleştirerek okuyoruz ve anlıyoruz. İlaç Reçetesi okuduğunuzu düşünün orada ki bir çok kelimeyi ilk kez okuyorsunuz ve okumakta zorlanıyorsunuz hatta hecelemek zorunda kalıyorsunuz. Çünkü o kelimeyi hayatınızda ilk kez görüyorsunuz, sizde ne bir sembol karşılığı, nede ses karşılığı var, aynı reçeteyi tekrar tekrar okumaya başladığınızda, her seferinde daha rahat okuduğunuzu göreceksiniz. Çünkü kelimeler sembol ve ses olarak zihninize yerleşmeye başlayacak, okumakta zorlandığınız kelimeleri fotoğraf ve ses olarak bir bakışta tanımaya başlayacaksınız.

Hızlı okuma Nedir?

Hızlı okuma; Göz ve beyin kapasitesini maksimum seviyede kullanarak oluşturulan algılama disiplinidir, bellirli egzersizler neticesinde göze yeni alışkanlıklar kazandırılarak, gözün, beyne veri gönderme hızı arttırılır, dolayısıyla kişi eskisine oranla daha kısa sürede daha fazla kelime okuma imkanı bulur.

Nasıl Hızlı Okunur?

Bu yeni okuma alışkanlığında kişi zihin sesinden bağımsız, kelimeleri tek tek değil de bloklar halinde görmeye başlar, gözleri satırlar üzerinde durmadan ve sekmeden ilerler. Eskisine göre daha hızlı, dışardaki etkenlerden daha az etkilenerek ve daha iyi anlayarak okuma gerçekleştirilmiş olur.
Beynimizin kelime işleme ve anlama kapasitesi aslında çok yüksektir, hızlı okumada ki maharet beyne olabildiğince çok veri gönderebilmektir, beynimiz yaklaşık dakikada 1000 kelimeyi algılayıp anlayabilmektedir. Fakat hızlı okumamızı engelleyen faktörler vardır, bunlara okuma frenleri diyoruz, okuma frenleri kişinin okuma hızını, kapasitesinin altında çok yavaşlatmaktadır, okuma frenlerinden egzersizler yaparak kurtulabiliriz ve okuma hızımızı 1 ay gibi bir sürede 5- 6 katına çıkartabiliriz.

Hızlı okuma tekniklerini öğrenmiş olsanız bile bunları en az 21 gün süre ile egzersiz yaparak psikomotor davranışa çevirmelisiniz, hızlı okuma siz egzersiz yaptıkça, kendiliğinden oluşan bir öğrenme sürecidir, bu davranışı kazanmak için mutlaka düzenli egzersiz yapmak gerekir. Egzersiz yapabileceğiniz, bir çok platform olduğu gibi, bunu size öğretmen desteğiyle birlikte online eğitim olarak sunan okutanakademi.com web sitesi bu konuda oldukça profosyonel bir sistem sunmakta, kursa gitmenize gerek kalmadan internetin olduğu her yerden, platformunuza ulaşabiliyor ve egzersizleri günün istediğiniz zamanında yapabiliyorsunuz. Ayrıca kurs süresince kurs öğretmeniniz gelişimizi takip ediyor, gerekli yönlendirmeleri yapıyor.