ÇOCUKLAR NEDEN HATALI OKURLAR?

Çocukların hatalı okumaların sebebi, fonetik hafızalarının yeterince gelişmemiş olmasından kaynaklanmaktadır. Okuma serüvenine yeni başlayan çocuklar kelimeleri heceleyerek okumaya başlarlar, kelimeleri okuma sayısı arttıkça zamanla kelimeleri hecelemeyi bırakarak bütün olarak görür ve sembol olarak tanımaya başlarlar. Bu geçiş süreci birçok sebebe bağlı olarak bazen sekteye uğrayabilir, bazı kelimeleri sembol olarak tanıyamadıkları için o kelimeye denk geldiğinde duraksayarak hecelemek zorunda kalırlar ya da benzer bir kelimeye benzeterek okumalarına devam ederler. Buda hatalı okumalarına yol açar.

Bu durum birçok sebebe bağlı olsa da, genel olarak dikkat odaklanma problemi yaşayan çocuklarda sıklıkla görülür. Kelimeleri hafızalarına net olarak kaydedemedikleri için. Kelimeyi tanımakta zorluk çekerler ve o kelimeyi ilk defa okuyormuş gibi her seferinde hecelemek zorunda kalırlar. Bundan sebeptir ki okuma gelişimleri akranlarına göre yavaş seyir gösterir.

Çözümü; çocukların kelimeleri görme ve doğru okuma sayısını arttırarak, fonetik birikimlerine katkıda bulunmaktır. Bunla ilgili evde yapılacak birçok şey olsa da bu süreç, programlı, sürekli ve sabırlı bir çalışmayı gerektirir. Zamanınız ve imkânlarınız dâhilinde bunla ilgili alacağınız profesyonel bir yardım en doğru seçenek olacaktır.

Hakan AKSU | okutanakademi.com | 0532 174 75 64